t="44">
 

Jawor

Kościół Pokoju w Jaworze został wybudowanym na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Powstał w latach 1654-1655 według projektu Albrechta von Säbischa z zastosowaniem konstrukcji ryglowej. Budowla musiała powstać z materiałów nietrwałych takich jak drewno, słoma czy glina. Regulowała to specjalna cesarska zgoda wystosowana przez Ferdynanda III Habsburga, naciskanego przez protestantów. Jaworska świątynia wyróżnia się wspaniałym barokowym wnętrzem, jednym z piękniejszych w Polsce. Wrażenia przepychu dostarczają malowidła na wszystkich czterech piętrach empor, obrazów jest około 200, jak również pokrycie stropu biało-niebieskim ornamentem w śląskim stylu ludowym. Z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest udostępniony do zwiedzania.


Jawor, Kościół Pokoju .
Jawor, Churche of Peace.


Jawor, Kościół Pokoju .
Jawor, Churche of Peace.


Jawor, Kościół Pokoju .
Jawor, Churche of Peace.


Jawor, Kościół Pokoju .
Jawor, Churche of Peace.


Jawor, Kościół Pokoju .
Jawor, Churche of Peace.

 

Tagi: nocleg, noclegi, hotel, wycieczki, Polska, zdjęcia, fotografie, turystyka, zabytki, zwiedzanie
Bolesławiec; Byczyna;Ciążeń; Częstochowa; Czorsztyn; Frombork; Gdańsk; Gniew; Gołuchów; Goszcz; Inowrocław; Jarocin; Kalisz; Kalwaria Zebrzydowska; Koszuty; Kórnik; Kraków; Kwidzyn; Malbork; Myślenice; Oleśnica; Olsztyn; Ołobok; Ostrów Wielkopolski; Ostrzeszów; Oświęcim; Pieniny; Poznań; Radzyń Chełmiński; Rogalin; Russów; Sopot; Szczawnica; Śmiełów; Środa Wielkopolska; Toruń; Twardogóra; Wadowice; Winna Góra; Wrocław; Mirów; Bobolice.

Wszystkie prawa zastrzeżone (c)
Kopiowanie fotografii bez zgody autora zabronione!
Ustawa "o prawie autorskim i prawach pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (tekst jednolity: Dz. U. nr 80 z 2000r. poz. 904).

Strona główna| Galeria zdjęć| Linki| Mapa| Kontakt| Lista miejscowości|