t="44">
 

Lubostroń

Pałac w Lubostroniu - klasycystyczna rezydencja wybudowana w latach 1795 - 1800 przez czołowego architekta epoki klasycyzmu, autora między innymi pałacu w Dobrzycy i w Śmiełowie, Stanisława Zawadzkiego, na zlecenie Fryderyka Skórzewskiego. Nazwę Lubostroń nadał pałacowi sam właściciel ("lube ustronie"). Pałac nawiązuje w swym kształcie do Villa Rotonda z Vicenzy autorstwa Palladia, warszawskiej Królikarni Merliniego i Villa Trissino z Meledo. Zbudowany jest na planie kwadratu, z ośmiokolumnowym portykiem wielkiego porządku i szerokimi schodami na fasadzie frontowej. Na portyku napis "SIBI AMICITATIE ET POSTERIS MDCCC" (Sobie, Przyjaźni i Potomności 1800). Pozostałe fasady z czterokolumnowymi portykami przyściennymi. Pałac dwukondygnacyjny, centralna, trzykondygnacyjna sala rotundowa przykryta kopułą z blachy miedzianej na tamburze. Sztukaterie w sali rotundowej wykonane zostały przez Michała Ceptowskiego z Poznania. Program ikonograficzny sugeruje zainteresowanie zleceniodawcy problematyką stosunków polsko-niemieckich, zarówno antagonistycznych, jak i pokojowych. Podłoga bogato intarsjowana, z herbami Orła i Pogoni. Dekoracje sali uzupełnia olbrzymi mosiężny żyrandol zwisający z kopuły. Kapitele i bazy kolumn w sali rotundowej pochodzą z niewybudowanej, mającej być podziękowaniem za Konstytucję 3 Maja, Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W bocznych salach malowidła ścienne Antoniego i Franciszka Smuglewiczów. Obok pałacu klasycystyczna oficyna ("stary dwór") oraz zabudowania stajni i wozowni, również projektu Zawadzkiego, a także późniejsze, neogotyckie zabudowania folwarczne. Pałac otoczony jest kilkudziesięciohektarowym parkiem krajobrazowym, przechodzącym płynnie w las. Projektantem parku był uznany architekt krajobrazu Teichert. Lubostroń pozostawał w rękach różnych gałęzi rodu Skórzewskich aż do wybuchu II wojny. Po wojnie, m.in. Ośrodek FWP, a obecnie hotel, restauracja i muzeum.

Źródło: Wikipedia


Lubostroń, pałac.


Lubostroń, pałac.


Lubostroń, pałac.


Lubostroń, pałac.


Lubostroń, pałac.


Lubostroń, pałac.


Lubostroń, pałac.


Lubostroń, pałac.


Lubostroń, pałac.


Lubostroń, pałac.


Lubostroń, pałac.


Lubostroń, pałac.

Tagi: nocleg, noclegi, hotel, wycieczki, Polska, zdjęcia, fotografie, turystyka, zabytki, zwiedzanie
Bolesławiec; Byczyna;Ciążeń; Częstochowa; Czorsztyn; Frombork; Gdańsk; Gniew; Gołuchów; Goszcz; Inowrocław; Jarocin; Kalisz; Kalwaria Zebrzydowska; Koszuty; Kórnik; Kraków; Kwidzyn; Malbork; Myślenice; Oleśnica; Olsztyn; Ołobok; Ostrów Wielkopolski; Ostrzeszów; Oświęcim; Pieniny; Poznań; Radzyń Chełmiński; Rogalin; Russów; Sopot; Szczawnica; Śmiełów; Środa Wielkopolska; Toruń; Twardogóra; Wadowice; Winna Góra; Wrocław.

Wszystkie prawa zastrzeżone (c)
Kopiowanie fotografii bez zgody autora zabronione!
Ustawa "o prawie autorskim i prawach pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (tekst jednolity: Dz. U. nr 80 z 2000r. poz. 904).

Strona główna| Galeria zdjęć| Linki| Mapa| Kontakt| Lista miejscowości|