t="44">
 

Radzyń Chełmiński

Radzyń Chełmiński to miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim. Znane ze swojego cennego zabytku - zamku krzyżackiego budowanego od końca XIII wieku do lat 30. XIV wieku. Od 1454 roku był siedziba polskich starostów. W 1628 roku zamek zniszczyli Szwedzi, którzy przez Pokrzywno i Radzyń ciągnęli na Brodnicę. W 1772 roku po przejęciu zamku przez Prusaków w jego pomieszczeniach utworzono biura, które na początku kod koniec XVIII wieku przeniesiono na teren miasta. Po tym okresie nastąpiła rozbiórka zamku, a z pozyskanego budulca powstawały domy w mieście oraz ratusz. W 1837 roku na skutek protestu mieszkańców Radzynia Chełmińskiego wstrzymano prace rozbiórkowe i już następnego lata rozpoczęto czynności konserwatorskie. W latach 80-ych XIX stulecia zamek częściowo odgruzowano i zabezpieczono w formie trwałej ruiny.
Zamek jest założony na planie kwadratu o boku 52 m, z dziedzińcem krużgankowym, wielką ośmioboczną wieżą w narożu północno-zachodnim oraz mniejszymi czworobocznymi wieżami we wszystkich narożach. Składał się z 3 części: zamku właściwego - domu konwentu, przedzamcza południowego i wschodniego. Do dziś zachowało się skrzydło południowe z kaplicą, przyległa do niego część skrzydła wschodniego i partie murów pozostałych skrzydeł. wnętrz zamku było typowe dla warowni krzyżackich. Sale reprezentacyjne i mieszkalne zajmowały I piętra, parter i piwnice przeznaczono na cele gospodarcze, najwyższe pełniły funkcje obronne. Ruiny zamku są udostępnione zwiedzającym.

Zamek udostępniony jest do zwiedzania od maja do końca września
w godzinach 10.00-19.00
bilet wstępu kosztuje 8 zł pełny i 5 zł ulgowy

Bilety wstępu można nabywać w Motelu-Restauracji JASZCZUR lub na zamku.

---

Radzyń Chełmiński is a town in Kujawko-Pomorskie. Ruins of Reutonic Knights Castle built in 1329. The Teutonic Order is a German Roman Catholic religious order. Its members have commonly been known as the Teutonic Knights, since it was a crusading military order during the Middle Ages and much of the modern era. Once established in Prussia, the Order became involved in campaigns against its Christian neighbours, the Kingdom of Poland, the Grand Duchy of Lithuania, and the Novgorod Republic (after assimilating the Livonian Order). The Teutonic Knights had a strong urban economy, hired mercenaries from throughout Europe to augment their feudal levies, and became a naval power in the Baltic Sea.Radzyń Chełmiński, zamek.
Radzyn Chelminski, castle.


Radzyń Chełmiński, zamek.
Radzyn Chelminski, castle.


Radzyń Chełmiński, zamek.
Radzyn Chelminski, castle.Radzyń Chełmiński, zamek.
Radzyn Chelminski, castle.


Radzyń Chełmiński, zamek.
Radzyn Chelminski, castle.


Radzyń Chełmiński, zamek.
Radzyn Chelminski, castle.


Radzyń Chełmiński, zamek.
Radzyn Chelminski, castle.


Radzyń Chełmiński, zamek.
Radzyn Chelminski, castle.

Tagi: zamek, Radzyń Chełmiński, castle, krzyżacy
nocleg, noclegi, hotel, wycieczki, motel, zajazd, spanie

Wszystkie prawa zastrzeżone (c)
Kopiowanie fotografii bez zgody autora zabronione!
Ustawa "o prawie autorskim i prawach pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (tekst jednolity: Dz. U. nr 80 z 2000r. poz. 904).

Strona główna| Galeria zdjęć| Linki| Mapa| Kontakt| Lista miejscowości|